1/1

שפצור תיק חבל 

מאת: יערון פוזננסקי, 17.9.2016

תיק המערות הגלילי פורח בישראל. בתחילה היה בשימוש גולשי המערות בלבד, אך אט אט הוא מתפשט לתחומי הגלישה השונים. בתחום המערות הוא משמש בעיקר לקיפול חבלים לפריסה מהירה, אך גם ליתר הציוד הנדרש. התיקים עשויים בדרך כלל מ-PVC חזק ועמיד, וצורתם הגלילית והצרה מאפשרת מעבר התיק במקומות צרים.

תיק המערות הסטנדרטי מגיע בדרך כלל בנפח 28 ליטרים.

גובהו כ-70 ס"מ, הוא גלילי, וקוטרו כ-20-22 ס"מ. ישנם גם תיקים בנפחים אחרים, כגון 22 ליטרים, אך קוטרם יהיה לרוב זהה בכדי שנוכל להשחיל התיק איתנו גם לפתחים צרים.

ישנם תיקים המגיעים עם חבל השפצור שלהם כבר מסודר וכאלו שתצטרכו להתקינו לבדכם, כרצונכם ולנוחותכם.

כאמור, השימוש העיקרי של התיק הוא אחסון חבל בתוכו בקיפול לפריסה מהירה והיכולת לגלוש איתו כשהוא תלוי מתחתינו והחבל נפרס תוך כדי גלישה. בכדי להשיג זאת, מומלץ לשפצר לתיק את חבל החיבור כך שניתן לקשור אותו אלינו בלפחות שתי דרגות אורך: האחת מתחתינו בגלישה, והשניה יותר צמוד אלינו.

בדוגמה שלנו כאן, אורך החיבור המרבי הוא 60 ס"מ, ודרגת הביניים היא מחצית ממנו.

 

בכדי לשפצר את התיק, ניקח חבל עזר ("פרוסיק") בקוטר 5-6 מ"מ שנרכש בחנות לציוד טיפוס וגלישה.

לא מומלץ להשתמש בחבלים אחרים, כדוגמת חבל כביסה, משום שהם פחות חזקים ועמידים. אף על פי שהחבל של התיק לא אמור לשאת משקל כבד, אנחנו שואפים שהחבל יהיה עמיד בפני שפשוף ויחזיק לאורך זמן. 

את החבל ניקח באורך של 320 ס"מ

1/2

יש להגיע לאמצע החבל ולעשות לולאת בוהן קטנה. כזו שניתן להכניס בה בנוחות טבעת.

* אין טעם להשקיע בלולאת שמונה. זה סתם מבזבז חבל.

לאחר מכן נמדוד 30 ס"מ ונקשור קשר בוהן נוסף. לשם הדיוק במידות, חשוב שלאחר קשר הבוהן הנוסף, המרחק בין קצה הלולאה הראשונה ובין הקשר השני המרחק יהיה 30 ס"מ. אם לא דייקתם, בצעו התאמות. 

הדקו הקשרים היטב.

כעת, מדדו עוד 30 ס"מ, וקשרו קשר פרפר אלפיני.

גם במקרה זה תצטרכו לעשות התאמות עד למידה המדוייקת.

את שני השרכים של החבל נשחיל בחורים שבצדו האחורי של התיק, היכן שממוקמות הכתפיות.

בכדי שהחבל לא ייצא מהמקום, יש לעשות על כל חבל קשר אל"ף. במידה והקשר עובר דרך החורים כי השתמשתם בחבל דק, עשו קשר אל"ף עם יותר ליפופים.

* ניתן גם להשתמש בדיסקית מחוררת ("שייבה") מנירוסטה ולמקמה בין הקשר ובין החור.

כעת כל שנותר הוא להשלים את השחלת השרכים בחורים של שפת התיק.

1/3

מומלץ לנעול את התיק בקשר שטוח, ולמהדרין ניתן גם לרכוש נועל קפיצי מתכתי גדול. יש ללכת על נועל קפיצי קשוח שמסוגל להמודד עם הקשיים של הפעילויות הקשוחות שלנו.