מקצועיות מתחילה בהכרת הוראות יצרן

(או השימוש בשמינית

מאת: יערון פוזננסקי, 26.10.2015

 

כל פריט ציוד מגיע עם הוראות יצרן; הוראות ההפעלה הנכונות של אותו הפריט. אך רובנו לא טורחים כלל לקרוא אותן. כמו שאנו בטוחים שאין לנו צורך בהסבר איך להפעיל מכשיר חשמל, כך אנו בטוחים שאין לנו צורך בהסבר איך להשתמש בציוד מציל החיים שאנו עושים בו שימוש בסנפלינג.

 

מדיונים רבים להם אני שותף או אחריהם אני עוקב בקבוצות שונות הקשורות לעולם החבל דוגמת קבוצת מועדון גולשי המצוקים הישראלי ואחרות, ניתן להבחין בין השורות שישנו מספר מצומצם של גולשים המקפיד להיות בקיא באופן השימוש בפריטים השונים, אבל רבים לא טרחו לקרוא דברים בסיסיים וזה ניכר בשטח באופן השימוש בפריטי הציוד השונים וניכר גם לעיתים בשיח ברשתות השונות.

לשם דוגמא והרחבת הידע בחרתי את השמינית - מאמצעי החיכוך הנפוצים ביותר בעולם.

לפי אופן השימוש של רוב האנשים שאני מכיר - אף אחד לא קרא את הוראות השימוש של מכשיר זה.
אני ממליץ בחום לפתוח את חוברת המשתמש של השמינית של חברת Petzl ולהחכים. תמצאו שם "סודות" שיפתיעו אתכם.

ואתחיל בלא מוכר מכולם - האופן הנכון להתקין את החבל בשמינית. תוכלו לראותה באיור הראשון כאן. מי שמכיר שיטות גלישה במסלולי קניונינג רטוב מכיר אותה. זוהי השיטה הנכונה להתקין את השמינית. שמים את השמינית בטבעת על הרתמה מהצד הרחב שלה ורק לאחר התקנת החבל ניתן להפוך אותה ולהתקינה מהצד הקטן שלה. כך כל הזמן היא מאובטחת, ולא יכולה ליפול לנו מהידיים. זה לא חשוב רק במקומות בהם ניתן לאבד את השמינית בגב או במים עמוקים, אלא בכל מצב כדי שלא תיפול השמינית משפת מצוק (קרה לי באחד מהטיולים הראשונים שהוצאתי כמדריך).
 

שיטות השימוש המוצעות לשמינית:

 

למדריכים ולמשלחים המשתמשים בשמינית לאבטחה מלמעלה, חשוב להקפיד על כיוון החבלים. אם לא תהיה שבירה, לא יווצר החיכוך הדרוש בכדי לייצר אבטחה נאותה.

 

הוראות שימוש פסילה ותחזוקה:

נושאים מאוד חשובים המופיעים גם כן בהוראות היצרן הם תוקף השימוש בפריט, אופן פסילתו של הפריט ואיך לתחזקו נכון. לפריטי מתכת בדר"כ אין תוקף, אף בהוראות יצרן של פריטי טכסטיל תוכלו לקרוא על התוקף שלהם - דבר המשתנה מיצרן ליצרן.

בהוראות היצרן של חברת Petzl אין פירוט בנוגע להוראות השימוש הפסילה והתחזוקה (למרות שבדר"כ הם המסודרים יותר מבין החברות), אך הוראות כאלו תוכלו לראות למשל בהוראות היצרן של השמינית של חברת Rock-Empire.

 

 

לסיכום,

קריאת הוראות היצרן לא רק שהינה חובה לכך מי שרוכש פריט ציוד חדש, אלא תאיר את עיניכם לאופן השימוש הנכון בפריט הציוד.