• Yaaron

הונגריה - תכנון חופשת ויה פרטה

ויה פרטה בהונגריה.

זו סקירה שהיא בעצם איסוף מל"מ. מעולם לא הייתי בהונגריה ולא עשיתי בה מסלולי ויה פרטה, אבל החלטתי לעשות סקירה כזו כדי (א) לסייע לעצמי לבנות חופשת ויה פרטה בהונגריה בעוד כמה חודשים, ו-(ב) לסייע לכם החברים בקבוצה ולתת טיפים לאיך מומלץ להכין כזו תכנית.

המבצר בכפר שסנק, למרגלותיו כמה מסלולי ויה פרטה
המבצר בכפר שסנק, למרגלותיו כמה מסלולי ויה פרטה

אז למה דווקא הונגריה? הרי לא עדיף ללכת לאיטליה או לאוסטריה, מעוזי הויה פרטה בעולם?

כן, בוודאי שעדיף. אבל (א) יקר שם יותר, (ב) אני מנסה לעשות דברים קצת שונה מכולם. אז למה לא הונגריה.

דווקא הונגריה, כי אף אחד לא רואה אותה כרלוונטית בעולם הויה פרטה.

ואם אני לא אלך לבדוק אם שווה לעשות שם חופשות ויה פרטה, מי יבדוק וידווח לכם?


מבדיקה זריזה שערכתי דרך האתר הצ'כי, זה שאני בכלל לא יודע להגות את שמו (רגע, אנסה - אלפסקי וודצה. נראה שהתרגום המילולי הוא מנהיג הרים - Alpine Leader), יש בהונגריה 13 מסלולי ויה פרטה. על פניו אין בעיה לבנות סביב זה סופ"ש ויה פרטה נחמד. הרי מה אנחנו צריכים לסופ"ש כזה? שניים שלושה מסלולים ביום וסבבה.

אז הונגריה.

הונגריה מוכרת בעיקר עקב בירתה בודפשט. עיר יפה מאוד לטיול ולחופשה, לאלו האוהבים ערים. למי שאוהב את הטבע, הונגריה איננה יעד אטרקטיבי במיוחד. פני שטחה של הונגריה מישוריים ברובם, וצפון המדינה מעט הררי. לאלו הרוצים קצת טבע אתגרי ומחפשים מידע על כך ברשתות, אין מענה כל כך. אולי ללכת לטייל סביב אגם בלטון שגדתו הצפונית מעט הררית.

ישנן לא מעט מערות בהונגריה, חלקן ממש באזור בודפשט, וחלקן בצפון מזרח המדינה, אך מפת הקניונינג בה אילמת.


כאמור, על פי אתר מסלולי הויה פרטה הצ'כי יש בהונגריה 13 מסלולי ויה פרטה. מבט חפוז בוויקילוק נותן תוצאות, אך נראה שהאתר הצ'כי מסודר יותר.

המסלולים בהונגריה מחולקים בשני מוקדים. האחד בעיר טטבאניה, כשעה נסיעה ממערב לבודפשט, והשני בכפר שסנק (Csesznek), כפר קטן הידוע בטירה שלו מימי הביניים.


פסל עוף הטורול, עוף מהמיתולוגיה ההונגרית
פסל עוף הטורול, עוף מהמיתולוגיה ההונגרית

מסלולי טטאניה:

מסלולי הויה פרטה בטטבאניה מרוכזים במצוקים בצפון מזרח העיר, בשולי שמורת הטבע של הר Gerecsei. על ההר גם נמצא פסל גדול של ציפור טרף מיתולוגית בשם טורול. סמוכה לפסל הענק גם מערה ששווה לבקר בה.

מסלולי הויה פרטה כאן מחולקים לשני מקבצים, המקבץ התחתון כולל 3 מסלולי בדרוגי קלים, והעליון 3 מסלולים בדרוגים קשים.

מסלול Vasaltutak B: מסלול בדרוג B, קצר (כ-40 דק'). מסלול קל.

מסלול Kezdo Oalya Libego: דרוג B/C. אין עליו מידע כלל. מקווה שאמצא אותו בכלל ואוכל לעדכן את האתר.

מסלול Ot Vezer: דרוג C. גם עליו אין שום מידע חוץ מנקודות הציון שלו. מקווה לשנות את זה במאי.


במצבור המסלולים הקשים, יש את:

מסלול Het Vezer: דרוג D. מצויין לגביו שהוא המסלול הארוך ביותר בסביבה, אבל הכל יחסי. יש כאלו שסיימו אותו ב-20 דק'. יש בו גשר כבלים ארוך ונוף יפה לעיר, והרבה קטעי טרווסה.

מסלול Turul: שני מסלולים מקבילים, האחד בדרוג D, והשני בדרוג E. שניהם כוללים מקטעי טיפוס המסתמכים רק על הסלע, עם אבטחת כבל.

מסלול Kata: דרוג E. מסלול קצר אך קשה, בייחוד ההתחלה שלו. חלקו ממש טיפוס סלע מאובטח עם כבל.


מסלולי אזור הכפר שסנק: הכפר שסנק נמצא מרחק של כשעה וחצי נסיעה מבודפשט. בפאתיו הדרום-מערביים של הכפר, על גבעה, שוכן לו מבצר מרשים. ולידו 5 מסלולי ויה פרטה, 3 קשים ושניים קלים-בינוניים.

מסלול Futrinka Ucca הוא המסלול הקל ביותר ונבנה גם לילדים. לוקח כחצי שעה לעשותו.

מסלול Ostromlok Utja הוא המסלול הראשון שנבנה בהונגריה. הוא מסלול קל והוא מסתיים למרגלות המבצר.

שלושת המסלולים הנוספים הם בדרוג קשה.

פירוש שמו של מסלול Var panorama ut הוא "דרך פנורמת המבצר" ואכן לקראת סופו יש תצפית יפה של המבצר. אורכו של המסלול כ-180 מ' ולוקח כשעה לעשותו. הוא מדורג D.

מסלול Talos Zoltan Emlekut נקרא לזכרו של מאן דהוא טאלוס זולטאן. דרוגו קשה יותר - E. הוא מסלול יחסית קצר וגם הוא מסתיים למרגלות המבצר. המסלול הקשה ביותר באזור זה נקרא MZ/X. הוא קיבל את דרוג F, הכי גבוה. הוא אמנם קצר אבל בהמלצות למסלול מופיעה ההמלצה לעשותו עם נעלי טיפוס.

במרחק מה מהכפר שסנק ישנם שני מסלולים נוספים בעמק Cuha. מסלול Bucsek Henrik Emlekut קרוי לזכר אנריקה בושק. זהו מסלול הויה פרטה הארוך ביותר בהונגריה, ולוקח כשעתיים לעשותו. דרוגו C, והוא סגור בין ה-15 בפבר' עד ה-15 ביולי בכל שנה בכדי לשמור על הטבע. מי שבכל זאת יעשה אותו בתקופה זו יגלה שחבל מהותי באמצע המסלול חסר, ויאלץ לחזור על עקבותיו.

בסמוך יש מסלול נוסף, Ariadna Fonala. דרוגו גבוה יותר וגם אותו לוקח לעשות כשעתיים. יש בו שני גשרים (7, 23 מ'). לגביו אין ציון שהוא סגור בתקופות מסויימות בשנה.


נראה כי ניתן בקלות לשלב סופ"ש ויה פרטה בהונגריה. יום ביקור בעיר, ויומיים מסלולים. למי שרוצה עוד מסלולים באזור, בנסיעה של כשלוש שעות לכיוון אוסטריה, ניתן למצוא שם עוד כמה מסלולים קרובים לגבול.


מי עשה מסלולים בהונגריה ויכול לספר?


119 views0 comments