1/4

ראש בראש:

פירנה נגד אוקה

Petzl Pirana VS. Kong Oka 

מאת: יערון פוזננסקי, 6.3.2016

 

האוקה והפירנה הם מכשירי חיכוך המיועדים לקניונינג (גלישה בנחלים זורמים). אלו מכשירים המיועדים בראש ובראשונה לשימוש בחבל יחיד, אך מאפשרים גם גלישה בשני חבלים.

ההשוואה ביניהם מתבקשת עקב העיצוב הדומה שלהם. אני סמוך ובטוח, מבלי לטרוח לחפש, שנעשו אינספור השוואות כאלו, אז הנה אחת משלי. 
 

הדרישות ממכשירים כאלו הן ריבוי אפשרויות לחיכוך, אפשרות לחיבור/ניתוק מהירים, והתקנה בלחץ לטבעת הרתמה בכדי שהמכשיר לא ייפול מהטבעת בע התפעול. את הבדיקה שלי ביצעתי באופן ממוקד לגלישה עם חבל יחיד משום שזה ייעודם המרכזי של המכשירים ומשום שזהו אופי הגלישה הרגיל שלי. בדקתי איתם את שני החבלים העיקריים שאני גולש עליהם: חבל 9 מ"מ וחבל 8 מ"מ.

 

כמה עניינים טכניים (עפ"י נתוני היצרנים):

משקל: אוקה - 95 גר', פירנה - 90 גר'.

קוטר חבל (יחיד): אוקה - 8.9-12.7 מ"מ, פירנה - 9-13 מ"מ.

קוטר חבלים (שניים): אוקה - 7.8-10 מ"מ, פירנה - 8-13 מ"מ.

 

 

בלוק עם שמינית

פצל פירנה:

לא מזמן כתבתי מאמר על מכשיר הפירנה של חברת פצל - ניתן לקרוא אותו כאן.

המכשיר נוח לשימוש, ננעל היטב על טבעת בקוטר 12 מ"מ באמצעות תושבת פלסטית שניתן לפרקה ולהחליפה בעת הצורך. הפיראנה מאפשרת דרגות שונות של חיכוך - 2 דרגות חיכוך שנקבעות טרם הגלישה ו-2 דרגות חיכוך נוספות שניתן להתאים תוך כדי גלישה.

 

קונג אוקה:

האוקה תופסת את המבט: היא בצבע טורקיז. המכשיר גדול יותר מהפיראנה וזה נותן לו מראית עין של אימנות עדיפה. קרן הצד המאפשרת תוספת חיכוך נוחה יותר לשימוש מאשר בפיראנה. התאמת טבעת לאוקה פחות קלה מאשר בפיראנה ולאחרונה החלה חב' קונג לשווק את האוקה עם אופציה לטבעת תואמת. ראוי לציין שהאוקה מגיעה עם 3 תושבות פסטיות לקיבוע הטבעת - כך שתושבת שהתבלתה ניתן להחליפה בקלות.

 

הבדיקות שערכתי:

אז כפי שכתבתי בפתיח, הבדיקה שערכתי למכשירים אלו בוצעו לבדיקת הגלישה בהם בחבל 8 מ"מ ובחבל 9 מ"מ. הגלישה בוצעה בחבל יחיד בכדי לדמות גלישת קניונינג רטוב - ייעודם העיקרי של מכשירים אלו.

 

חבל 8 מ"מ:

הפיראנה מתמודדת יפה, ובחיכוך הגבוה שלה נותנת אופציה לשליטה טובה על הגלישה. האוקה פחות טובה ממנה. החיכוך המקסימלי בסדר, אבל מייצר פחות חיכוך מהחיכוך המקסימלי של הפיראנה.

תופעת לוואי מעניינת - בחיכוך המקסימלי מייצרת האוקה הרבה מאוד פיתולים בחבל. הפיראנה כמעט לא מייצרת פיתולית כלל.

 

חבל 9 מ"מ:

גם כאן האוקה מייצרת חיכוך בדרגה אחת מתחת לפיראנה.

 

אז מה הסיכום שלי?

אני אדם האוהב לשלוט היטב בקצב הגלישה שלי, בייחוד עם חבלים דקי קוטר. לכן מועדף עלי השימוש בפיראנה. בחבלים בקוטר 10.5 מ"מ הגלישה נוחה יותר עם האוקה, שבה גם קל יותר לעשות את תוספת החיכוף באמצעות הליפוף סביב קרן הצד. במקרה זה הקרניים הקטנות של הפיראנה גורמות לעיתים לחבלים בקוטר זה לקפוץ מעליהן.