1/2

ציוד:
אמצעי חיכוך פצל פיראנה - Petzl Pirana
 

מאת: יערון פוזננסקי, 21.9.2015

 

לא סוד הוא בקרב מקורביי וחניכיי שאני מעריץ גדול של ה-SBG וממליץ עליו בכל פה. אך בראש השנה של 2015 בטיול טיפוס הרים וקניונינג לחזאלי, נאלצתי להשתמש באמצעי חיכוך אחר. בחרתי לקחת איתי את ה-Pirana שרכשתי זה לא מכבר ומעולם לא השתמשתי בו.
אז מה דעתי?

 

מכשיר החיכוך 'פיראנה' של פצל שייך למשפחת הפיתוחים המבוססים על השמינית. דומה לשמינית ובתוספת קרניים משונות מאפשר אופציות חיכות מגוונות. לאותה המשפחה שייך גם ה-Oka של חב' קונג האיטלקית.

 

למי שלא מכיר, מסלול החזאלי כולל כ-20 גלישות בתוך הקניון הענק החוצה את ההר מצדו הצפוני. את הגלישות עשינו עם חבל 9 מ"מ יחיד, דבר שהצריך להביא מראש אמצעי חיכוך מתאים; כזה המאפשר גלישה עם חבל 9 מ"מ בודד באופן נשלט ולא מהיר מידי.

 

אקדים את המאוחר וכבר עכשיו אגלה שמאוד נהניתי מהגלישה עם מכשיר זה. הוא מאפשר גלישה בכמה דרגות חיכוך, ואין צורך לפרקו מהרתמה לשם הוצאת החבל. הוא היה לי נוח לגלישה גם עם חבל בודד וגם עם חבל כפול.
בהמשך אפרט את היתרונות והחסרונות שמצאתי בו.

בלוק עם שמינית

כמה עניינים טכניים.

את המידע המלא על המכשיר, ניתן למצוא באתר הבית של חב' Petzl וכן ניתן להוריד שם גם את חוברת המשתמש.

 

למכשיר יש את התכונות הבאות (עפ"י החברה):

  • ניתן לכוון 3 אופציות שונות של חיכוך, טרם הגלישה.

  • ניתן לכוון 2 דרגות נוספות של חיכוך תוך כדי גלישה.

  • הטבעת מותקנת בלחץ באמצעי החיכוך, דבר היוצר יחידה אחת.

  • מכשיר החיכוך נשאר מחובר לרתמה כל הזמן, גם בעת השחלת חבל או ניתוקו.

  • מפחית פיתולים בחבל.

  • משקל: 90 גר'.

  • התאמה לחבלים: מתאים לחבל יחיד 8-13 מ"מ. מתאים גם לחבלים כפולים אך אז יהיו דרגות חיכוך שלא ניתן יהיה לבצע.

 

אז מה הסיכום שלי?

יתרונות - המכשיר גולש חלק ודרגות החיכוך השונות סייעו לי מאוד בהתמודדות עם חבל בודד וכפול במגוון המצבים של קניונינג מרובה גלישות. העובדה שלא צריך לפרק את המכשיר מהרתמה בעת ההתעסקות עם החבל מסייעת מאוד הן לבטחון שלא לאבד מכשיר חיכוך והן לתפעול המהיר של ההתנתקות מהחבל, גם כשמכשיר החיכוך לוהט.

 

חסרונות - בכדי להוסיף חיכוך, ניתן ללפף את החבל פעם או פעמיים על הקרניים העליונה והתחתונה בימין המכשיר. כשניסיתי לעשות זאת החבל לא נאחז שם בנוחות והלולאה קפצה החוצה. מניח שעם חבל חדש וגמיש מאוד זה לא יקרה.

ההתקנה של אמצעי החיכוך ישירות על לולאת החיבור של רתמת גלישה סטנדרטית (כלומר: לולאה אנכית) יוצרת מצב שהמכשיר מקבל הטיה שאיננה נוחה כ"כ לתפעול (ניתן לפתור זאת ע"י הוספת טבעת). בעת השימוש בהארכת רצועה אין את הבעיה הזו.

 

סיכום - מכשיר מצויין לקניונינג. מומלץ.