© כל הזכויות שמורות ל-22KN גלישת מצוקים ואתגר (2013). 

דף הבית  >  מסלולי סנפלינג  >  נחל קדש

1/2

נחל קדש

 

מסלול זה הוא מסלול קצר של 4-5 שעות, יפה מאוד וטובל בחורש הירוק ובנופים יפים.
בחורף המסלול עלול להיות מעט בוצי.

  • המסלול נמצא בשמורה של רט"ג ואסור לגלישה.

 

מפלים: 3 מפלים. את כל המפלים ניתן לעקוף.

תחילת המסלול: מצודת כ״ח הנמצאת על כביש 899 לא רחוק מצומת ישע; מי שאיננו רוצה לבצע את המסלול המעגלי (יוסבר בהמשך), יש להשאיר רכב בחניון נחל קדש, הנמצא סמוך לצומת כ"ח.

סוף מסלול: בחניון נחל קדש הנמצא ליד צומת כ״ח (מעל תחנת הדלק). 

  • ניתן לבצע גם את המסלול גם כמסלול מעגלי. 

 

ציוד:

2 חבלי 30,

חבלי השארה לעגינות (המסלול איננו מבולט), או הסמכה ידע וניסיון בטכניקות ״גולש אחרון״ ללא השארת ציוד (Ghost Canyoning). 

מצודת כ"ח:
מצודת כ"ח היא מצודת טגראט באזור הצפון סמוך לקריית שמונה. היא נקראת ע"ש 28 הלוחמים שנהרגו בכיבושה במלחמת העצמאות.

במקום אנדרטה וקבר אחים בו קבורים 19 מחללי הקרב...
 

מתחילים עם שביל ישראל (סמ״ש כחול-כתום-לבן) המתחיל ליד מוזיאון הרעות [1] הנמצא מאחורי מצודת כ״ח. השביל פונה שמאלה (מערבה) וממשיך במקביל לנחל עד שיורד ומתחבר אליו [2] אחרי כ-15 דק׳. מכאן נלך עם אפיק הנחל היפה. אחרי 30 דק׳ השביל עושה פניית פרסה שמאלה ועוזב את אפיק הנחל המרכזי, היה שם שלט האומר שהמעבר אסור, אולם נכון לנוב' 2015 השלט הוסר [3]. בנקודה זו אנו נמשיך עם האפיק המרכזי. 

 

אחרי 10 דק׳ מגיעים למפל של 6 מ׳, אותו ניתן לעקוף מצדו הימני. למבקשים לגלוש במפל זה, ניתן לעשות עיגונים על העצים והסלעים מסביב. כדי שהגלישה תהיה מעניינת יותר, ניתן לגלוש משמאל ולמעלה ולהתעגן על אחד הבולדרים. הגלישה משם גבוהה יותר, ברובה שלילית וקשה בתחילתה.

אחרי המפל הראשון, להמשיך על הצד הימני של אפיק הנחל.

 

אחרי 15 דק׳ נוספות תגיעו למפל השני. מפל חיובי מדורג של 25 מ׳ הנמצא מתחת לעץ אלון קשיש. ניתן לגלוש גם מצד ימין (עגינה על בולדר) גלישה אנכית-קצת-שלילית מצויינת. אך לגולש האחרון קל יותר להתחבר לעץ האלון משמאל. בנתיב זה ניתן גם לרדת בזהירות ללא חבל. 
מפל זה ניתן לעקיפה גם דרך שביל היוצא מימין, שומר על אותו קו גובה למשך כ-200-300 מ' ויורד חזרה לערוץ מאוחר יותר.

בדרך למפל השלישי נגיע למפל מגלשה חיובי. ניתן לרדת אותו על התחת או בסיוע חבל. 15-20 דק׳ אחכ מגיעים למפל השלישי, הוא מפל טיפה חיובי של כ-11 מ׳ (גובה המצוק). את העגינה ניתן לעשות סביב בולדר המצוי במרחק של כ-5 מ׳ משפתו). מפל זה ניתן לעקיפה מצדו הימני, אולם רצוי שלא לפספס את הגלישה בו; זהו מפל יפה ונוח לגלישה. 

 

משם, הליכה של כ-10 דק׳ תחבר אתכם למסלול האדום היורד ממרומי הגדה הימנית [4], מתחבר עם תוואי הנחל ומגיע עד לחניון קדש ולכביש למטה. אתם יכולים להמשיך ולחבור לחניון נחל קדש ולכביש (במידה ושמתם שם רכב מבעוד מועד), או לעלות ימינה במעלה בשביל האדום שיוביל אתכם - לאחר כ-45 דק׳ - חזרה למצודת כ״ח. 

ה-15 הדקות הראשונות בעליה קשה.

:-)

עדכון אחרון של המסלול: נוב' 2015.

 

נשמח להערות/הערות על המסלול ע"מ שנוכל לשפרו.

Francais
English