בלוק עם קשר מוט וטבעת
בלוק עם שמינית
בלוק עם לולאת שמונה וחבל משיכה

גולש אחרון עם בלוק 

מאת: יערון פוזננסקי

 

שיטת "גולש אחרון" הסטנדרטית הנלמדת בקורסים הבסיסיים כוללת השחלת החבל בעגינה, גלישה על שני הצדדים יחדיו ומשיכת אחד הצדדים עד להגעתו של כל החבל למטה.

חשוב להיות מודע לזה שבשיטת הגולש האחרון אנו בעצם גולשים על חבל אחד ולא על שניים - למרות שזה עלול לבלבל כי בפועל אנו מחזיקים בידיים שני חבלים.

מהרגע שהפנמנו שזהו בעצם חבל אחד (ומשום כך שיטת הגולש האחרון מבוצעת רק ע"י הגולש האחרון), אזי ניתן להרחיב מעט את מעגל השיטות שבהן אנו משתמשים כדי לגלוש בגולש אחרון.

 

שיטה מעט מתקדמת יותר היא שיטת ה-"בלוק". בשיטה זו אנו נתקין בחבל אלמנט שיחסום אותו מלעבור בטבעת העגינה לכיוון אחד אך הוא יוכל לזרום חופשי לכיוון השני. אלמנט זה נקרא "בלוק" - Block.

הרעיון הוא לעשות את המעצור באמצע החבל ואז לגלוש רק על צד החבל התקוע באמצעות המעצור. לאחר ההגעה לקרקע ניתן יהיה למשוך את הצד השני של החבל. 

 

בלוק עם קשר:

שיטה זו היא הבסיסית ביותר ובה נשחיל את החבל בעגינה ונעשה קשר באמצעו בכדי שהקשר יהווה מעצור. צריך להקפיד שהקשר מספיק גדול כך שהוא אכן ישמש כמעצור יעיל ולא יעבור תחת העומס דרך העיגון. 

בלוק עם קשר מוט וטבעת:

בשיטה זו קושרים באמצע החבל טבעת באמצעות קשר מוט. יש להקפיד לעשות זאת על הצד הארוך של הטבעת, הנגדי לגשר הנעילה וכן להקפיד לנעול את הגשר.

היתרונות בשיטה זו הוא שבשימוש בטבעת גדולה ניתן לעשות עגינה גם דרך טבעות עיגון גדולות שקשר יכול או עלול לעבור דרכן. כמו כן, קשר מוט על טבעת קל יותר להתרה מאשר קשר על חבל.

וריאציה אחרת של הבלוק עם הטבעת היא הבלוק עם השמינית. 

השימוש בחבל משיכה:

השימוש בחבל משיכה עם גולש אחרון בבלוק הוא הצעד הראשון לעולם רחב של שיטות גולש אחרון מתקדמות, שכאן לא המקום להסבירן. יחד עם זאת השימוש כאן בחבל משיכה הינו בסיסי ויחסית לשיטות המתקדמות יותר, שיטה זו בטוחה מהן.

בשיטה זו לא נעשה את המעצור באמצע החבל, אלא בקצהו. בדר"כ נשתמש בלולאת שמונה, שאליה נחבר את חבל המשיכה שלנו. ניתן כמובן לחבר בין החבלים עם טבעת או ישירות חבל לחבל.

לאחר הגלישה על החבל היחיד נמשוך את חבל המשיכה עד להגעתו של כל חבל הגלישה אלינו. בשיטה זו ניתן לחסוך בחבל שכן מספיק לקחת חבל גלישה אחד באורך המצוק וחבל משיכה באותו האורך.

כחבל משיכה ניתן להשתמש במגוון רחב של חבלים: חבל ניילון 4 מ"מ, חבלים מחומרים מתקדמים יותר (ספקטרה, קבלר דיינימה וכיו"ב) בקטרים קטנים יותר, חבלי פרוסיק עבים יותר ועוד. היתרון של שיטה זו היא משקל הנמוך יותר של החבלים; החסרון - שימוש בציוד ללא מרווחי ביטחון וללא יתירות.

 

לסיכום:

השימוש בשיטת הבלוק בגולש אחרון מאפשרת לגלוש על חבל יחיד, ולעיתים אף לחסוך במשקל. יחד עם זאת יש להשתמש בשיטות אלו בתבונה ולרכוש בהן ניסיון.

יש לוודא ירידה על הצד הנכון של החבל - היקשרות לצד הלא נכון עלולה לגרום לתאונה ולמוות.

 

להרחבת הידע בתחום, מומלץ לקרוא את המאמרים הבאים באנציקלופדית הטיפוס:

 

הערה: חלק מהמאמרים כוללים גם שיטות גלישה מתקדמות יותר, אשר מומלץ ללומדן באופן מוסדר, ולא לנסותן ללא הדרכת אדם המנוסה בהן.